Sort by

Skylar has logged 204 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
National Lampoon's Van Wilder

National Lampoon's Van Wilder

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hanna

Hanna

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Town

The Town

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
House of Games

House of Games

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Grumpy Old Men

Grumpy Old Men

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Bucket List

The Bucket List

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jonestown: Terror in the Jungle

Jonestown: Terror in the Jungle

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Westworld

Westworld

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Intern

The Intern

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Definitely, Maybe

Definitely, Maybe

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Be Cool

Be Cool

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Thing

The Thing

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rabid

Rabid

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
78/52

78/52

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry