Sort by

skumburger has logged 193 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
Dou kyu sei – Classmates

Dou kyu sei – Classmates

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★½
Edit this entry  
29
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Greetings from Africa

Greetings from Africa

1995
×
★★★½
Edit this entry  
29
An Untitled Portrait

An Untitled Portrait

1993
×
★★★½
Edit this entry  
29
Vanilla Sex

Vanilla Sex

1992
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Potluck and the Passion

The Potluck and the Passion

1993
×
★★★½
Edit this entry  
29
She Don't Fade

She Don't Fade

1991
×
★★★½
Edit this entry  
29
Janine

Janine

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Body Beautiful

The Body Beautiful

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Living End

The Living End

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mulan

Mulan

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
The Time to Live and the Time to Die

The Time to Live and the Time to Die

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blue

Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Canvas

Canvas

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
14
I Am So Proud of You

I Am So Proud of You

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Everything Will Be OK

Everything Will Be OK

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
14
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pauline

Pauline

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Two

Two

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Dimensions of Dialogue

Dimensions of Dialogue

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★
Edit this entry  
09
last night i dreamt that somebody loved me

last night i dreamt that somebody loved me

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
My Entire High School Sinking Into the Sea

My Entire High School Sinking Into the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Simon Schama's Power of Art

Simon Schama's Power of Art

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Caravaggio

Caravaggio

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Catch-22

Catch-22

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
When I Get Home

When I Get Home

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The River

The River

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing

The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gaysians

Gaysians

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★½
Edit this entry  
02
Fruit of Paradise

Fruit of Paradise

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Saigon, I Love You

Saigon, I Love You

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Butterfly House

Butterfly House

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Good Morning and Good Night

Good Morning and Good Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry