Sort by

The Cinema Review has logged 552 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Memoria

Memoria

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dopesick

Dopesick

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
20
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Just Friends

Just Friends

2005
×
★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Little Women

Little Women

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
Read the review Edit this entry  
03
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Mummy Returns

The Mummy Returns

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry