Sort by

skippz has logged 443 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Edit this entry  
28
Gregory's Girl

Gregory's Girl

1980
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Go-Go's

The Go-Go's

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Jabberwocky

Jabberwocky

1977
×
★★½
Edit this entry  
26
Cats

Cats

2019
×
Edit this entry  
25
Gertrud

Gertrud

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Misbehaviour

Misbehaviour

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Performance

Performance

1970
×
★★★½
Edit this entry  
16
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
Anne of Green Gables

Anne of Green Gables

1934
×
★★½
Edit this entry  
14
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Merry Widow

The Merry Widow

1934
×
★★★½
Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beavis and Butt-Head Do America

Beavis and Butt-Head Do America

1996
×
★★★
Edit this entry  
07
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★½
Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Hector and the Search for Happiness

Hector and the Search for Happiness

2014
×
★½
Edit this entry  
05
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★
Edit this entry  
04
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★★½
Edit this entry  
04
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★½
Edit this entry  
04
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★½
Edit this entry  
02
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Edit this entry  
02
Westworld

Westworld

1973
×
★★★
Edit this entry  
02
Office Space

Office Space

1999
×
★★★½
Edit this entry  
01
Lolita

Lolita

1962
×
★★
Edit this entry  
01
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Happy End

Happy End

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
The Magician

The Magician

1958
×
★★★½
Edit this entry  
29
Birdy

Birdy

1984
×
★★★½
Edit this entry  
29
The General

The General

1926
×
★★★★
Edit this entry  
29
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★½
Edit this entry  
28
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★½
Edit this entry  
28
Men & Chicken

Men & Chicken

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lynn + Lucy

Lynn + Lucy

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
Eureka

Eureka

1983
×
★★★
Edit this entry  
22
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★½
Edit this entry  
20
Videoman

Videoman

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Extract

Extract

2009
×
★★★
Edit this entry  
18
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★
Edit this entry  
17
Wild

Wild

2014
×
★★★
Edit this entry