• The Long Goodbye

    The Long Goodbye

    ★★★★½

    elliott gould’s chill-like performance in a film where the plot is much deeper than how he behaves was so damn good to watch

    also- the ending is one of the best i’ve ever seen from this decade, holy shit

  • Hardcore

    Hardcore

    ★★★★

    paul schrader is an extremely messy man, but this film was crafted very well for it’s dark storyline. so gritty and heart wrenching the further you continue.

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    ★★★★½

    it’s a bit depressing how these decline after the 3rd movie but god, we are so lucky to have films 1-3

  • Cruella

    Cruella

    ★★★½

    it’s refreshing to see a disney film that’s actually fun and not made to fit a certain criteria as so many are.
    i need the sequel ASAP 

  • Viy

    Viy

    ★★★½

    i love that the first horror film for soviet russia is basically an obscure witch fairytale with too many bowl haircuts to even count. insanely solid though, the last 15 minutes are honestly better than most horror films that come out yearly.

  • Dexter: New Blood

    Dexter: New Blood

    ★★★★

    here to not acknowledge the finale, but purely my happiness of seeing michael c hall as dexter again. i have been waiting for this for what feels like YEARS and i couldn’t even tell you how i felt whenever this limited series was announced. thank you michael for making dexter one of the greatest television characters in history and coming back to give us this final story for him.

  • Elizabethtown

    Elizabethtown

    ★★★

    i am a sucker for mid romance films from the 2000s with two leads that would never make shit like this ever again

  • Enchanted

    Enchanted

    ★★★★

    if only disney made live action films like this again

  • Beauty and the Beast

    Beauty and the Beast

    ★★★★★

    it’s hard for me not to have a soft spot for this one, my mother and i had it on repeat during my childhood since it was our favorite and i probably haven’t seen it since then 

    also i’m a bit tripped out just now realizing lucy from twin peaks plays the feather duster

  • The Hangover Part II

    The Hangover Part II

    ★★★

    the storyline for the first one is miles better but this one is way funnier

  • Blow Out

    Blow Out

    ★★★★

    we do not appreciate john travolta enough. i would rather hype him up for this than pulp fiction by far. 

    wonderful de palma choice to start 2022 off on my watchlist for his films

  • The Doom Generation

    The Doom Generation

    ★★★½

    hearing alison by slowdive play in a film has made my lifespan longer