Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Viy

Viy

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
To Die For

To Die For

1995
×
★★★
Edit this entry  
16
Dexter: New Blood

Dexter: New Blood

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Elizabethtown

Elizabethtown

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
14
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★½
Edit this entry  
08
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★
Edit this entry  
07
Pusher

Pusher

1996
×
★★★½
Edit this entry  
07
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Edit this entry  
02
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★
Edit this entry  
01
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
Read the review Edit this entry  
30
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★
Edit this entry  
29
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sherlock: The Abominable Bride

Sherlock: The Abominable Bride

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
23
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Society

Society

1989
×
★★★½
Edit this entry  
10
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Belfast

Belfast

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
Edit this entry  
29
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
Read the review Edit this entry  
23
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry