• La Jetée

    ★★★★

  • All Night Long

    ★★★★

  • Divorce Italian Style

    ★★★½

  • The Children's Hour

    ★★★★½

  • The Innocents

    ★★★★★

  • The World of the Vampires

    ★★★

  • West Side Story

    ★★★★★

  • A Taste of Honey

    ★★★★

  • Victim

    ★★★★

  • The Young Savages

    ★★★½

  • The Curse of the Werewolf

    ★★★★½

  • The Snake Woman

    ★★

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★½

  • Black Sunday

    ★★★★

  • The Brides of Dracula

    ★★★★

  • Purple Noon

    ★★★★½

  • Suddenly, Last Summer

    ★★★★½

  • The Mummy

    ★★★

  • The Alligator People

    ★★★

  • The Man Who Could Cheat Death

    ★★★

  • Look Back in Anger

    ★★★½

  • Black Orpheus

    ★★★★½

  • The Hound of the Baskervilles

    ★★★½

  • The Lovers

    ★★★½

  • Fiend Without a Face

    ★★★½

  • The Revenge of Frankenstein

    ★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Dracula

    ★★★★

  • Elevator to the Gallows

    ★★★★

  • Sweet Smell of Success

    ★★★★★

  • A Face in the Crowd

    ★★★★

  • The Curse of Frankenstein

    ★★★½

  • Untamed Youth

    ★★½

  • The Killing

    ★★★★

  • Indestructible Man

    ★★

  • Lola Montès

    ★★★★½

  • Killer's Kiss

    ★★★

  • Cast a Dark Shadow

    ★★★½

  • East of Eden

    ★★★½

  • Sabrina

    ★★★½

  • Human Desire

    ★★½

  • Drive a Crooked Road

    ★★★★½

  • The Big Heat

    ★★★★

  • The Earrings of Madame de...

    ★★★★★

  • Stalag 17

    ★★★★

  • Pickup on South Street

    ★★★★½

  • The Wages of Fear

    ★★★★

  • The Golden Coach

    ★★★★

  • The Machine That Kills Bad People

    ★★★½

  • Le Plaisir

    ★★★★

  • Umberto D.

    ★★★★½

  • Poison

    ★★★★

  • Othello

    ★★★★½

  • Behave Yourself!

  • Ace in the Hole

    ★★★★

  • Olivia

    ★★★★

  • La Ronde

    ★★★★½

  • The Heiress

    ★★★★

  • Edward, My Son

    ★★★

  • I Shot Jesse James

    ★★★

  • Slightly French

    ★★★½

  • Shockproof

    ★★★½

  • Criss Cross

    ★★★½

  • Blood on the Moon

    ★★★

  • Rachel and the Stranger

    ★★★½

  • Out of the Past

    ★★★★½

  • Lured

    ★★★

  • Brute Force

    ★★★½

  • The Ghost and Mrs. Muir

    ★★★½

  • Humoresque

    ★★★½

  • Gates of the Night

    ★★★★

  • So Dark the Night

    ★★★½