SkaneNoise has logged 24 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Woodsman

The Woodsman

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
RSC Live: Hamlet

RSC Live: Hamlet

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
RSC Live: The Tempest

RSC Live: The Tempest

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
23
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
RSC Live: The Tempest

RSC Live: The Tempest

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ballerina

Ballerina

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Death Will Come and Shall Have Your Eyes

Death Will Come and Shall Have Your Eyes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Queen Christina

Queen Christina

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
RSC Live: King Lear

RSC Live: King Lear

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
RSC Live: The Tempest

RSC Live: The Tempest

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Berlin Alexanderplatz

Berlin Alexanderplatz

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★½
Edit this entry  
02
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Rock 'n' Roll High School

Rock 'n' Roll High School

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Edit this entry