SkaneNoise has logged 316 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Ste. Anne

Ste. Anne

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
Paris 05:59: Théo & Hugo

Paris 05:59: Théo & Hugo

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Edit this entry  
29
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Help!

Help!

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
28
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
27
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Howards End

Howards End

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hamlet

Hamlet

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★
Edit this entry  
23
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
21
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
RSC Live: Timon of Athens

RSC Live: Timon of Athens

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Edward, My Son

Edward, My Son

1949
×
★★★
Edit this entry  
19
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★½
Edit this entry  
18
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★
Edit this entry  
15
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The German Chainsaw Massacre

The German Chainsaw Massacre

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
13
In a Year with 13 Moons

In a Year with 13 Moons

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Holes

Holes

2003
×
★★★
Edit this entry  
31
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The World of the Vampires

The World of the Vampires

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pledge Night

Pledge Night

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Mother of Tears

The Mother of Tears

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
One Frightened Night

One Frightened Night

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry