Samantha has logged 387 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Flubber

Flubber

1997
×
★★★
Edit this entry  
31
Forky Asks a Question: What Is Money?

Forky Asks a Question: What Is Money?

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Forky Asks a Question: What Is a Friend?

Forky Asks a Question: What Is a Friend?

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
21
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Christmas Prince: The Royal Baby

A Christmas Prince: The Royal Baby

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Edit this entry  
15
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Canvas

Canvas

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Herakles

Herakles

1962
×
★★★
Edit this entry  
14
New York Stories

New York Stories

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★
Edit this entry  
09
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Encounters at the End of the World

Encounters at the End of the World

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Edit this entry  
04
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Land of Silence and Darkness

Land of Silence and Darkness

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★½
Edit this entry  
02
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Edit this entry  
30
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Edit this entry