Sort by

Sam has logged 59 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Godzilla: The Planet Eater

Godzilla: The Planet Eater

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Godzilla: City on the Edge of Battle

Godzilla: City on the Edge of Battle

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Godzilla: Planet of the Monsters

Godzilla: Planet of the Monsters

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Ma

Ma

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Godzilla: Final Wars

Godzilla: Final Wars

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Godzilla: Tokyo S.O.S.

Godzilla: Tokyo S.O.S.

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Godzilla Against MechaGodzilla

Godzilla Against MechaGodzilla

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Godzilla, Mothra and King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack

Godzilla, Mothra and King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Godzilla vs. Megaguirus

Godzilla vs. Megaguirus

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Godzilla 2000: Millennium

Godzilla 2000: Millennium

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Godzilla

Godzilla

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Rebirth of Mothra III

Rebirth of Mothra III

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Rebirth of Mothra II

Rebirth of Mothra II

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Rebirth of Mothra

Rebirth of Mothra

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Godzilla vs. Destoroyah

Godzilla vs. Destoroyah

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Godzilla vs. SpaceGodzilla

Godzilla vs. SpaceGodzilla

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Aniara

Aniara

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Godzilla vs. Mechagodzilla II

Godzilla vs. Mechagodzilla II

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Godzilla vs. Mothra

Godzilla vs. Mothra

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Godzilla vs. King Ghidorah

Godzilla vs. King Ghidorah

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Generation X

Generation X

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Godzilla vs. Biollante

Godzilla vs. Biollante

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Godzilla 1985

Godzilla 1985

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Superman IV: The Quest for Peace

Superman IV: The Quest for Peace

1987
×
★★
Edit this entry  
14
Superman III

Superman III

1983
×
★★
Edit this entry  
14
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Return of Godzilla

The Return of Godzilla

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Fantastic Journey of Mr. Bilbo Baggins, the Hobbit

The Fantastic Journey of Mr. Bilbo Baggins, the Hobbit

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Return of the King

The Return of the King

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lord of the Rings

The Lord of the Rings

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tolkien

Tolkien

2019
×
★★½
Edit this entry