Sort by

Sam has logged 436 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Diary of a Chambermaid

Diary of a Chambermaid

1964
×
★★★
Edit this entry  
30
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Midway

Midway

2019
×
★★
Edit this entry  
30
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Rock 'n' Roll High School

Rock 'n' Roll High School

1979
×
★★★
Edit this entry  
30
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Dolemite

Dolemite

1975
×
★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read prior review Edit this entry  
19
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Countdown

Countdown

2019
×
★★
Edit this entry  
18
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Rabid

Rabid

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
13 Ghosts

13 Ghosts

1960
×
★★★
Edit this entry  
15
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★★
Edit this entry  
15
Ewoks: The Battle for Endor

Ewoks: The Battle for Endor

1985
×
★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Ewok Adventure

The Ewok Adventure

1984
×
Read prior review Edit this entry  
13
Serenity

Serenity

2019
×
★½
Edit this entry  
13
And Now for Something Completely Different

And Now for Something Completely Different

1971
×
★★★
Edit this entry  
13
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Knives and Skin

Knives and Skin

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Doors Between Us

The Doors Between Us

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Eli

Eli

2019
×
★★
Edit this entry  
10
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★
Edit this entry  
06
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Harriet

Harriet

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Mickey and the Bear

Mickey and the Bear

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★
Edit this entry  
04
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★
Edit this entry  
03
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Read prior review Edit this entry  
03
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★
Edit this entry  
02
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★½
Edit this entry