Sort by

Sam has logged 116 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rocky V

Rocky V

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pi

Pi

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rashomon

Rashomon

1950
×
Read the review Edit this entry  
11
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
9

9

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
On Golden Pond

On Golden Pond

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
American History X

American History X

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry