Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Love, etc.

Love, etc.

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
« Art »

« Art »

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Edit this entry  
06
Room

Room

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
Marina Abramović: The Artist Is Present

Marina Abramović: The Artist Is Present

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Aline

Aline

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
Whoever Dies, Dies in Pain

Whoever Dies, Dies in Pain

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
23
My Man

My Man

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Agora

Agora

2009
×
★★
Edit this entry  
16
Burnt by the Sun

Burnt by the Sun

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★
Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bootlegger

Bootlegger

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Drunken Birds

Drunken Birds

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Party

The Party

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Big Blue

The Big Blue

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Siege of Jadotville

The Siege of Jadotville

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Ridicule

Ridicule

1996
×
★★★★
Edit this entry  
23
Goddess of the Fireflies

Goddess of the Fireflies

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Burnt by the Sun

Burnt by the Sun

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
8 Women

8 Women

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
★★
Edit this entry  
21
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Edit this entry  
19
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Delicious

Delicious

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Becoming Jane

Becoming Jane

2007
×
★★★★
Edit this entry  
06
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Le club Vinland

Le club Vinland

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cycling with Molière

Cycling with Molière

2013
×
★★★
Edit this entry  
08
Je T'Aime, Je T'Aime

Je T'Aime, Je T'Aime

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Fatso

Fatso

1980
×
★★★
Edit this entry  
06
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Live Story, Chronique d’un couple

Live Story, Chronique d’un couple

2021
×
½
Edit this entry  
30
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
Edit this entry  
28
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★
Edit this entry  
22
Small Time Crooks

Small Time Crooks

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
22
An Autumn Tale

An Autumn Tale

1998
×
★★★½
Edit this entry  
11
First Name: Carmen

First Name: Carmen

1983
×
★★★★½
Edit this entry