Sort by

‮مُعاذ‬ has logged 142 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Iphigenia

Iphigenia

1977
×
★★
Edit this entry  
23
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★★
Edit this entry  
26
The English Game

The English Game

2020
×
Edit this entry  
25
FIFA Uncovered

FIFA Uncovered

2022
×
Edit this entry  
25
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
Edit this entry  
25
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★½
Edit this entry  
24
Athena

Athena

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★½
Edit this entry  
30
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Day I Became a Woman

The Day I Became a Woman

2000
×
★★★½
Edit this entry  
17
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★½
Edit this entry  
10
The Eloquent Peasant

The Eloquent Peasant

1970
×
Edit this entry  
10
The Extras

The Extras

1993
×
★★★★
Edit this entry  
05
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Salaam Cinema

Salaam Cinema

1995
×
★★★★
Edit this entry  
20
West Side Story

West Side Story

1961
×
Edit this entry  
07
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★★
Edit this entry  
06
Capote

Capote

2005
×
★★★
Edit this entry  
04
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Mirror

Mirror

1975
×
Edit this entry  
04
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Counterfeit Coin

The Counterfeit Coin

1955
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
22
A Hero

A Hero

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Emigrants

The Emigrants

1971
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Damnation

Damnation

1988
×
★★★★
Edit this entry  
14
Landscapes and Figures

Landscapes and Figures

2002
×
Read the review Edit this entry  
14
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★
Edit this entry  
13
Attenborough's Life in Colour

Attenborough's Life in Colour

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★
Edit this entry  
10
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★
Edit this entry  
10
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Offer

The Offer

2022
×
Edit this entry  
01
Kanal

Kanal

1957
×
★★★
Edit this entry  
01
The General

The General

1926
×
★★★★
Edit this entry  
01
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
30
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Jacquot

Jacquot

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Late Autumn

Late Autumn

1960
×
★★★★
Edit this entry  
15
Breaking Boundaries: The Science of Our Planet

Breaking Boundaries: The Science of Our Planet

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★
Read the review Edit this entry