Sort by

sirmaxwell has logged 214 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Whale

The Whale

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spoiler Alert

Spoiler Alert

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Photographical Congress Arrives in Lyon

The Photographical Congress Arrives in Lyon

1895
×
Read the review Edit this entry  
05
Boat Leaving the Port

Boat Leaving the Port

1895
×
Read the review Edit this entry  
05
Joueurs de cartes arrosés

Joueurs de cartes arrosés

1896
×
Read the review Edit this entry  
05
Dragoons Crossing the Sâone

Dragoons Crossing the Sâone

1896
×
Read the review Edit this entry  
03
Violent Night

Violent Night

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
BROCKHAMPTON Ends At The Fonda

BROCKHAMPTON Ends At The Fonda

2022
×
Read the review Edit this entry  
20
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Zen - Grogu and Dust Bunnies

Zen - Grogu and Dust Bunnies

2022
×
Read the review Edit this entry  
10
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dracula

Dracula

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Tales of the Jedi

Star Wars: Tales of the Jedi

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
All Hallows' Eve

All Hallows' Eve

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Taylor Swift: Speak Now World Tour Live

Taylor Swift: Speak Now World Tour Live

2011
×
Read the review Edit this entry  
21
The General

The General

1926
×
Read the review Edit this entry  
19
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Terrifier

Terrifier

2011
×
Read the review Edit this entry  
18
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
She-Hulk: Attorney at Law

She-Hulk: Attorney at Law

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry