• The Matrix

    The Matrix

    ★★★★½

    There's nothing I could say about The Matrix that hasn't already been said, but upon this rewatch, I was reminded of all the reasons why I love it. Not every single action movie needs to be "smart" or anything, but The Matrix nearly perfects an engaging, philosophical narrative formula and dousing it with badass action sequences.

    I need to revisit this movie more often.

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★

    I'm so tired.

  • Tommy Boy

    Tommy Boy

    ★★★★

    Shoutout to my girlfriend's roommate, who had to hear the both of us quote nearly half of the jokes throughout the movie while we busted our guts laughing.

    10/10 would make people suffer like that again.

  • Dune

    Dune

    ★★★★½

    Daddy Denis once again didn't miss.

    Went to see this in a theater with a friend who's into Dune, and we were both shocked at the faithfulness to the source material (with understandable exceptions for pacing reasons). There's really not a lot to complain about outside one or two weird bits of audio mixing and a few slower than normal scenes.

    Dune thankfully did not let me down. I'm thrilled to see what's next in this Dune series that hopefully

  • The Rocky Horror Picture Show

    The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★

    If I had watched this as a teenager, things would've made a lot more sense sooner.

  • Halloween Kills

    Halloween Kills

    ★★

    Keeping in line with the well-established formulas of inane slasher films, Halloween Kills' only real strengths lie within its gruesome violence. Nearly everything surrounding the goings-on of Michael Myers is drenched with half-baked melodrama that never leads to a satisfying conclusion. Outside of the ceaseless callbacks to the original Halloween, the film continuously struggles with doing anything of meaning with its central characters. Because of these glaring issues, it's hard to not call Halloween Kills a "nothing movie."

    Similar to…

  • The Evil Dead

    The Evil Dead

    ★★★★

    This second viewing couldn't be any more ideal. Some friends and I took a trip up to the woods, staying in a friend's family cabin. During our last night up there, we did a double bill of both The Evil Dead and the sequel.

    You have not lived until you've watched The Evil Dead in a remote cabin in the woods.

  • Godzilla vs. Kong

    Godzilla vs. Kong

    ★★★

    I liked the parts when the radioactive lizard and the angry monkey beat the piss out of each other; the human drama? not so much.

    As expected with these modern, western Kaiju films, Godzilla vs. Kong is alright as an action flick to throw on when you and your mates are piss drunk and need something to gawk at. On that level, Godzilla vs. Kong is rather successful. The action certainly hits and provides an entertaining escape, but that comes…

  • The Making of Silent Hill 2

    The Making of Silent Hill 2

    ★★★

    A basic rundown of a "making of" documentary from the studio's perspective. Of course, there's lot of stuff left out, and there's a few generous self-compliments given at times; these - unfortunately - are the usual trappings of a self-produced piece of marketing.

    Don't let my criticisms of this documentary say that I do not like Silent Hill 2, though; it's phenomenal.

  • Space Jam: A New Legacy

    Space Jam: A New Legacy

    Saying anything about the second Space Jam movie almost feels like a waste of breath. Space Jam: A New Legacy knows its bereft of artistic merit; it's a nearly two-hour advertisement they're making you pay for. The advertising side of things is plainly obvious, but the actual film side of things greatly suffers as well.

    Even if there's something resembling a positive message buried beneath the heaps of corporate advertising, it seriously doesn't matter; Space Jam: A New Legacy falls…

  • Evil Dead

    Evil Dead

    ★★★

    Certainly not bad as a reimagining of the original Sam Raimi film. Evil Dead is fun enough as a gore film, and scary enough as a traditional horror movie - while taking enough liberties with the first film while also paying homage to it - that it makes an entertaining viewing experience.

    As expected of most horror movies, there's a lot of issues with Evil Dead; there are way too many exposition scenes, half of the characters are completely forgettable,…

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★½

    Before I speak about the movie, itself, I should state that I did not purchase any new copies of these movies before I'm beginning to watch them through. I can sleep gleefully at night that I'm not giving any of my money to that TERF bitch also known as J.K. Rowling (Robbie Coltrane, too or any other douchebag in the cast who doesn't believe in the legitimacy of trans people and still make royalties off these movies).

    Anyway, it's been…