Ethan has logged 50 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Middle School: The Worst Years of My Life

Middle School: The Worst Years of My Life

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
The Amputee

The Amputee

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Teen Spirit

Teen Spirit

2011
×
½
Edit this entry  
18
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Insidious: The Last Key

Insidious: The Last Key

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Flatliners

Flatliners

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
Read the review Edit this entry  
15
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hypnagogia

Hypnagogia

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
Read the review Edit this entry  
10
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Longbox Breakup

Longbox Breakup

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Smurfs: The Lost Village

Smurfs: The Lost Village

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Ferdinand

Ferdinand

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
04
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Stronger

Stronger

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lou

Lou

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Miss Fritter's Racing Skoool

Miss Fritter's Racing Skoool

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry