Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Scream

Scream

2022
×
★★½
Edit this entry  
06
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Edit this entry  
25
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
12
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Edit this entry  
06
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Tommy Boy

Tommy Boy

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★
Edit this entry  
16
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Amityville Horror

The Amityville Horror

2005
×
★½
Edit this entry  
09
Orphan

Orphan

2009
×
★★
Edit this entry  
02
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Making of Silent Hill 2

The Making of Silent Hill 2

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Loop

Loop

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Edit this entry  
18
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Resident Evil: Vendetta

Resident Evil: Vendetta

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
Read the review Edit this entry  
23
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★
Edit this entry  
16
Frankenweenie

Frankenweenie

1984
×
★★★
Edit this entry  
01
Curious George: A Halloween Boo Fest

Curious George: A Halloween Boo Fest

2013
×
★★½
Edit this entry  
19
Teen Beach Movie

Teen Beach Movie

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mulan

Mulan

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Binge

The Binge

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry