Sort by

Sír has logged 67 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Man with No Name

Man with No Name

2010
×
Read the review Edit this entry  
12
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nostos: The Return

Nostos: The Return

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Amusement Park

The Amusement Park

1975
×
★★★
Edit this entry  
20
The Eccentrics

The Eccentrics

1974
×
★★★½
Edit this entry  
18
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wagoner

The Wagoner

1963
×
Read the review Edit this entry  
13
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
Read the review Edit this entry  
13
45365

45365

2009
×
Edit this entry  
12
Heart of a Dog

Heart of a Dog

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Civilisation

Civilisation

1969
×
Edit this entry  
22
What Is a Woman?

What Is a Woman?

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
The Cloud-Capped Star

The Cloud-Capped Star

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sheer Madness

Sheer Madness

1983
×
★★★
Edit this entry  
08
The Devil Judge

The Devil Judge

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shyamol Chhaya

Shyamol Chhaya

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Day I Became a Woman

The Day I Became a Woman

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Legend of the Holy Drinker

The Legend of the Holy Drinker

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
36

36

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nostos: The Return

Nostos: The Return

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Love Is the Devil: Study for a Portrait of Francis Bacon

Love Is the Devil: Study for a Portrait of Francis Bacon

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Pied Piper

The Pied Piper

1986
×
★★★
Edit this entry  
02
The Last Battle

The Last Battle

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Calendar

Calendar

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Flee

Flee

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Beggars and Noblemen

Beggars and Noblemen

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Insignificance

Insignificance

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Burning Cane

Burning Cane

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Come and See

Come and See

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Batman

The Batman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hands over the City

Hands over the City

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Near the Earth, Near the Forest

Near the Earth, Near the Forest

1984
×
Edit this entry  
07
The Chant of Jimmie Blacksmith

The Chant of Jimmie Blacksmith

1978
×
★★★½
Edit this entry  
04
Dangerous Charm

Dangerous Charm

1984
×
★★★½
Edit this entry  
03
A Geisha

A Geisha

1953
×
★★★½
Edit this entry  
02
Gone with No Return

Gone with No Return

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Innocent

The Innocent

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Taste of Fear

A Taste of Fear

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
My Wife and the Dog

My Wife and the Dog

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Mother of the Bride

The Mother of the Bride

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Postman

The Postman

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lasheen

Lasheen

1938
×
★★★
Edit this entry