Sort by

Jake has logged 35 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Garth Marenghi's Darkplace

Garth Marenghi's Darkplace

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Thor

Thor

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Othello

Othello

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Richard Pryor: Live in Concert

Richard Pryor: Live in Concert

1979
×
Edit this entry  
04
Rhys Nicholson: Live at the Athenaeum

Rhys Nicholson: Live at the Athenaeum

2020
×
Edit this entry  
04
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry