Sort by

Jake has logged 297 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Fall

The Fall

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sin City

Sin City

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Death Note

Death Note

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dead Silence

Dead Silence

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pokémon: The First Movie - Mewtwo Strikes Back

Pokémon: The First Movie - Mewtwo Strikes Back

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Insidious

Insidious

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Old

Old

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Haunting in Connecticut 2: Ghosts of Georgia

The Haunting in Connecticut 2: Ghosts of Georgia

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
10
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Till Death

Till Death

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry