Jake has logged 298 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Constantine

Constantine

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Code Geass: Lelouch of the Rebellion - Glorification

Code Geass: Lelouch of the Rebellion - Glorification

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Fate/stay night: Heaven's Feel II. Lost Butterfly

Fate/stay night: Heaven's Feel II. Lost Butterfly

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Crow

The Crow

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
It

It

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Monster House

Monster House

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
12
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fate/stay night: Heaven's Feel I. Presage Flower

Fate/stay night: Heaven's Feel I. Presage Flower

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Code Geass: Lelouch of the Rebellion - Transgression

Code Geass: Lelouch of the Rebellion - Transgression

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Fate/stay night: Unlimited Blade Works

Fate/stay night: Unlimited Blade Works

2010
×
Read the review Edit this entry  
01
Tenet

Tenet

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Ghost Rider

Ghost Rider

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rings

Rings

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Rumor Has It...

Rumor Has It...

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Relic

Relic

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The One

The One

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dreamcatcher

Dreamcatcher

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Sleepwalkers

Sleepwalkers

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★½
Edit this entry  
04
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry