Sort by

Simon has logged 26 entries for films during May 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Frank

Frank

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Computer Hearts

Computer Hearts

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Wrong Cops

Wrong Cops

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sukiyaki Western Django

Sukiyaki Western Django

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Catch-22

Catch-22

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cheap Thrills

Cheap Thrills

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Monsters

Monsters

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Idem Paris

Idem Paris

2013
×
★★
Read the review Edit this entry