Simon has logged 22 entries for films during October 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Point Break

Point Break

1991
×
★★★½
Edit this entry  
28
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Horns

Horns

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bill Bailey's Remarkable Guide to the Orchestra

Bill Bailey's Remarkable Guide to the Orchestra

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bill Bailey: Qualmpeddler

Bill Bailey: Qualmpeddler

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Centurion

Centurion

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
50/50

50/50

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Road

The Road

2009
×
★★★½
Edit this entry  
04
Aliens

Aliens

1986
×
★★★½
Edit this entry  
04
Predator

Predator

1987
×
★★½
Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Band of Brothers

Band of Brothers

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry