Simon has logged 208 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Mighty Ducks

The Mighty Ducks

1992
×
★★★
Edit this entry  
30
Dracula Untold

Dracula Untold

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Let's Be Cops

Let's Be Cops

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
22
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★½
Edit this entry  
22
That Awkward Moment

That Awkward Moment

2014
×
Read the review Edit this entry  
22
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
'71

'71

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
½
Edit this entry  
20
Pompeii

Pompeii

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★½
Edit this entry  
20
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Following

Following

1998
×
★★★½
Edit this entry  
20
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★½
Edit this entry  
20
Friend

Friend

2001
×
★★★★
Edit this entry  
19
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Frank

Frank

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★½
Edit this entry  
14
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Hard Day

A Hard Day

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Guest

The Guest

2014
×
★★
Edit this entry  
07
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Signal

The Signal

2014
×
★★
Edit this entry  
07
20,000 Days on Earth

20,000 Days on Earth

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Final Fantasy VII: Advent Children

Final Fantasy VII: Advent Children

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
I Origins

I Origins

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
RoboCop

RoboCop

2014
×
★★½
Edit this entry  
06
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Transcendence

Transcendence

2014
×
★★½
Edit this entry  
03
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Predestination

Predestination

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Chef

Chef

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
Lucy

Lucy

2014
×
★½
Edit this entry