Sort by

Simon has logged 462 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hook

Hook

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Empire

Empire

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Darkland

Darkland

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Terribly Happy

Terribly Happy

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★★
Edit this entry  
18
Judgment at Nuremberg

Judgment at Nuremberg

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The People vs. Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Unlawful Entry

Unlawful Entry

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Accused

Accused

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Second Chance

A Second Chance

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Evil Under the Sun

Evil Under the Sun

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★
Edit this entry  
02
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
On Wings of Eagles

On Wings of Eagles

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Banking on Bitcoin

Banking on Bitcoin

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
That Awkward Moment

That Awkward Moment

2014
×
★★
Edit this entry  
27
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
In a Better World

In a Better World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Midsummer

Midsummer

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Grease

Grease

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
21
What Happens in Vegas

What Happens in Vegas

2008
×
★★
Edit this entry  
20
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
30 Minutes or Less

30 Minutes or Less

2011
×
Edit this entry  
18
Vacation

Vacation

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Olsen Gang in a Fix

The Olsen Gang in a Fix

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry