Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Night House

The Night House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nobody Sleeps in the Woods Tonight

Nobody Sleeps in the Woods Tonight

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Collector

The Collector

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
American Mary

American Mary

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Boy Behind the Door

The Boy Behind the Door

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Don't Hang Up

Don't Hang Up

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Trick

Trick

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
Read the review Edit this entry  
10
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Monster House

Monster House

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Funhouse Massacre

The Funhouse Massacre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Seance

Seance

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Superhost

Superhost

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★½
Edit this entry  
15
Candyman

Candyman

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★½
Edit this entry  
12
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★½
Edit this entry  
07
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry