Simon has logged 52 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
LadyLike

LadyLike

2006
×
Edit this entry  
31
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
30
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
29
42

42

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Croods: A New Age

The Croods: A New Age

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Cooler

The Cooler

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Celeste & Jesse Forever

Celeste & Jesse Forever

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Get on Up

Get on Up

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ma Rainey's Black Bottom: A Legacy Brought to Screen

Ma Rainey's Black Bottom: A Legacy Brought to Screen

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Coach Carter

Coach Carter

2005
×
★★★
Edit this entry  
18
The Man Who Walked Between the Towers

The Man Who Walked Between the Towers

2005
×
★★★
Edit this entry  
18
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Billie Eilish: The World's a Little Blurry

Billie Eilish: The World's a Little Blurry

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Banker

The Banker

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cherry

Cherry

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Moxie

Moxie

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
American Factory

American Factory

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Houseboat

The Houseboat

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Fifth Estate

The Fifth Estate

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Five-Year Engagement

The Five-Year Engagement

2012
×
★★★
Edit this entry  
06
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Friend of Mine

A Friend of Mine

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chadwick Boseman: A Tribute for a King

Chadwick Boseman: A Tribute for a King

2020
×
Edit this entry  
05
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Coming 2 America

Coming 2 America

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Colonia

Colonia

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ghosts of Sugar Land

Ghosts of Sugar Land

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry