Simon has logged 405 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Death to 2021

Death to 2021

2021
×
★★½
Edit this entry  
30
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Reign Over Me

Reign Over Me

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★½
Edit this entry  
28
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★
Edit this entry  
27
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Three Wishes for Cinderella

Three Wishes for Cinderella

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Lord Fauntleroy

Little Lord Fauntleroy

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Zwei Weihnachtsmänner

Zwei Weihnachtsmänner

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Worth

Worth

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
John Q

John Q

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Line

The Line

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Finch

Finch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Arctic

Arctic

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
Gunpowder

Gunpowder

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Adrift

Adrift

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Zwei Weihnachtsmänner

Zwei Weihnachtsmänner

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
Colin in Black & White

Colin in Black & White

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★★
Edit this entry  
18
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★★
Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Edit this entry