• Elite Short Stories: Carla Samuel

  • Elite Short Stories: Omar Ander Alexis

  • Elite Short Stories: Nadia Guzmán

  • Elite Short Stories: Guzmán Caye Rebe

  • Love, Death & Robots: Snow in the Desert

    ★★★½

  • Love, Death & Robots: Pop Squad

    ★★★★

  • Love, Death & Robots: Ice

    ★★½

  • Love, Death & Robots: Automated Customer Service

    ★★★

  • Cops and Robbers

    ★★★½

  • Burrow

    ★★★★

  • The Midnight Sky

    ★★½

  • The Prom

    ★★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Hillbilly Elegy

    ★★½

  • Mank

    ★★★½

  • Holidate

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Once Upon a Snowman

    ★★½

  • Soul

    ★★★★½

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★★½

  • Opera

    ★★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★½

  • Enola Holmes

    ★★½

  • The Devil All the Time

    ★★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★★½

  • Tenet

  • A Whisker Away

    ★★★

  • If Anything Happens I Love You

    ★★★★

  • Mulan

    ★★

  • Minari

    ★★★★½

  • Little Women

    ★★★★

  • Noelle

    ★★★

  • Frozen II

    ★★★

  • Let It Snow

    ★★

  • Gemini Man

    ★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Float

    ★★★★

  • It Chapter Two

    ★★★★

  • The Lion King

    ★★★

  • Toy Story 4

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • A Love Song for Latasha

    ★★★★

  • After

    ½

  • Pet Sematary

    ★★★

  • The Curse of La Llorona

    ★★

  • Love, Death & Robots: Blindspot

  • Love, Death & Robots: The Secret War

  • Love, Death & Robots: Lucky 13

  • Love, Death & Robots: The Dump

  • Love, Death & Robots: Alternate Histories

  • Love, Death & Robots: Fish Night

  • Love, Death & Robots: Shape-Shifters

  • Love, Death & Robots: Ice Age

  • Love, Death & Robots: Helping Hand

  • Love, Death & Robots: Good Hunting

  • Love, Death & Robots: Sucker of Souls

  • Love, Death & Robots: Suits

  • Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

  • Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

  • Love, Death & Robots: The Witness

  • Love, Death & Robots: Three Robots

  • Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

  • Love, Death & Robots: Zima Blue

  • The Princess Switch

    ★½

  • Ralph Breaks the Internet

    ★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★

  • The Haunting of Hill House

    ★★★★★

  • The Nun

    ★½

  • A Star Is Born

    ★★★★