Sort by

Simon has logged 83 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Amour

Amour

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
RRR

RRR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nope

Nope

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Get Out

Get Out

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
JFK

JFK

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Best of Enemies

Best of Enemies

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Slacker

Slacker

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pink Floyd: Live at Pompeii

Pink Floyd: Live at Pompeii

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Reversing Roe

Reversing Roe

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Daisies

Daisies

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Northman

The Northman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Night House

The Night House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
She's the Man

She's the Man

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
His House

His House

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry