Sort by

jess has logged 88 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Love Actually

Love Actually

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Guilty

The Guilty

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spencer

Spencer

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stuck in Love

Stuck in Love

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Captive

The Captive

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Faces

Faces

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Angst

Angst

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
To Die For

To Die For

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Madagascar: Escape 2 Africa

Madagascar: Escape 2 Africa

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spree

Spree

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Gloria Mundi

Gloria Mundi

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Frownland

Frownland

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry