Sort by

Silent J has logged 47 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Brutal Relax

Brutal Relax

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Johnny Flynton

Johnny Flynton

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Chickening

The Chickening

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Maniac

Maniac

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Alice, Sweet Alice

Alice, Sweet Alice

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bleaching Black Culture

Bleaching Black Culture

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Rules of Attraction

The Rules of Attraction

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Get on the Bus

Get on the Bus

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blue Season

Blue Season

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cold Comes the Night

Cold Comes the Night

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Days Like These

Days Like These

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
In Hell

In Hell

2015
×
Read the review Edit this entry  
11
Tyranny

Tyranny

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mounting

Mounting

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spinner

Spinner

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
J. Cole Forest Hills Drive: Homecoming

J. Cole Forest Hills Drive: Homecoming

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Life of Crime

Life of Crime

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thou Wast Mild and Lovely

Thou Wast Mild and Lovely

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Punisher: War Zone

Punisher: War Zone

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
State of Grace

State of Grace

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Den

The Den

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Violet

Violet

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry