Sort by

Silent J has logged 179 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Look Who's Back

Look Who's Back

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
The Tribe

The Tribe

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Yelling To The Sky

Yelling To The Sky

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
13th

13th

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
I Will Follow

I Will Follow

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Honeytrap

Honeytrap

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Holidays

Holidays

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Cooties

Cooties

2014
×
Edit this entry  
28
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★
Read prior review Edit this entry  
27
Cops Cum Dicks and Flying

Cops Cum Dicks and Flying

2014
×
Read the review Edit this entry  
25
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bound

Bound

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jane Wants a Boyfriend

Jane Wants a Boyfriend

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Youth

Youth

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Black Mama, White Mama

Black Mama, White Mama

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
Read the review Edit this entry  
30
Hudson Hawk

Hudson Hawk

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Full Eclipse

Full Eclipse

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Boy Next Door

The Boy Next Door

2015
×
Read the review Edit this entry  
28
How Stella Got Her Groove Back

How Stella Got Her Groove Back

1998
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Driver

The Driver

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Saving Grace

Saving Grace

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Concussion

Concussion

2015
×
★★
Edit this entry  
21
Samurai Cop

Samurai Cop

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Guns

Guns

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nite Tales: The Movie

Nite Tales: The Movie

2008
×
Edit this entry  
10
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

2014
×
★★½
Edit this entry  
09
The Nutty Professor

The Nutty Professor

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Limelight

Limelight

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★
Edit this entry  
07
Nina

Nina

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lamb

Lamb

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Hush

Hush

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blowback

Blowback

2000
×
★★
Edit this entry  
04
American Violet

American Violet

2008
×
★★★
Edit this entry  
03
Bad Timing

Bad Timing

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Wedding Ringer

The Wedding Ringer

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Bomba

Bomba

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frances

Frances

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mr. Right

Mr. Right

2015
×
Read the review Edit this entry  
23
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Mother, May I Sleep with Danger?

Mother, May I Sleep with Danger?

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry