Sort by

Silent J has logged 84 entries for films during June 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Winter Passing

Winter Passing

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Warlock

Warlock

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ronin

Ronin

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
First Sunday

First Sunday

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Womb

Womb

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Disorderlies

Disorderlies

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Black Dahlia

The Black Dahlia

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Fearless

Fearless

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Slipstream

Slipstream

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Brave

Brave

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hard Word

The Hard Word

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Once

Once

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Last Night

Last Night

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The League of Extraordinary Gentlemen

The League of Extraordinary Gentlemen

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ricky Gervais: Out of England

Ricky Gervais: Out of England

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Anonymous

Anonymous

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
In & Out

In & Out

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
Read the review Edit this entry  
14
Hemingway & Gellhorn

Hemingway & Gellhorn

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hollow Man II

Hollow Man II

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry