Sort by

SilentDawn has logged 193 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Babylon

Babylon

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Whale

The Whale

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
Read the review Edit this entry  
07
Love Actually

Love Actually

2003
×
Read the review Edit this entry  
06
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sr.

Sr.

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Big Night

Big Night

1996
×
★★★½
Edit this entry  
27
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
★★½
Edit this entry  
27
Kinjite: Forbidden Subjects

Kinjite: Forbidden Subjects

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Joe

Joe

1970
×
★★½
Edit this entry  
26
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★
Edit this entry  
18
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nobody's Fool

Nobody's Fool

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Being There

Being There

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rat Race

Rat Race

2001
×
★★★½
Edit this entry  
13
Heavyweights

Heavyweights

1995
×
★★★
Edit this entry  
12
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Yards

The Yards

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mad God

Mad God

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mark of the Vampire

Mark of the Vampire

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry