Sort by

SilentDawn has logged 437 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
MacGruber

MacGruber

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Belfast

Belfast

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★
Edit this entry  
13
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Free Guy

Free Guy

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Flesh + Blood

Flesh + Blood

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Days

Days

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Clifford the Big Red Dog

Clifford the Big Red Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The War Room

The War Room

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lone Star

Lone Star

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry