Sort by

Sigge25 has logged 37 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Meet John Doe

Meet John Doe

1941
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
40 Years of Rocky: The Birth of a Classic

40 Years of Rocky: The Birth of a Classic

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fury

Fury

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry