• Nobody

    ★★½

  • The United States vs. Billie Holiday

    ★★½

  • Creation Stories

    ★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • Education

    ★★★★★

  • The Dry

    ★★★

  • Alex Wheatle

    ★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

  • Red, White and Blue

    ★★★½

  • Mangrove

    ★★★★½

  • Lovers Rock

    ★★★★½

  • I Care a Lot

    ★★★½

  • Another Round

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • Ammonite

    ★½

  • Tenet

    ★★

  • Host

    ★★★

  • High Ground

    ★★★½

  • The Father

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★½

  • The Nest

    ★★★★

  • Possessor

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★★

  • The Courier

    ★★★★½

  • Crip Camp: A Disability Revolution

    ★★★★½

  • Little Women

    ★★★★★

  • The Gentlemen

  • 1917

    ★★★★½

  • Queen & Slim

    ★★★★★

  • Saint Maud

    ★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • The Personal History of David Copperfield

  • Rocks

    ★★★★½

  • True History of the Kelly Gang

    ★★★

  • Collective

    ★★★★

  • Joker

  • First Cow

    ★★½

  • Motherless Brooklyn

    ★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Only the Animals

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★

  • Us

    ★★★

  • Booksmart

    ★★★★½

  • Bait

    ★★★★½

  • The Vast of Night

    ★★★★

  • Primal Scream: The Lost Memphis Tapes

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★½

  • Widows

    ★★★★

  • Sicario: Day of the Soldado

    ★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Elderflower

    ★★½

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★

  • Hereditary

    ★★

  • Eighth Grade

    ★★

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • The Death of Stalin

    ★★★★★

  • mother!

    ½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Logan Lucky

    ★★½

  • You Were Never Really Here

    ★★★★

  • Good Time

    ★★★½

  • Baby Driver

    ★★★

  • T2 Trainspotting

    ★★★½

  • Get Out

    ★★★★★

  • Come Together

    ★★

  • Supersonic