sidknee has logged 43 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Children of the Sea

Children of the Sea

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Midori

Midori

1992
×
Read the review Edit this entry  
22
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Death Note

Death Note

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Roger & Me

Roger & Me

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Devilman Crybaby

Devilman Crybaby

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Walk to Remember

A Walk to Remember

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jersey Boys

Jersey Boys

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Haikyuu!! The Movie: The End and the Beginning

Haikyuu!! The Movie: The End and the Beginning

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
18
The Even Stevens Movie

The Even Stevens Movie

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
8 Seconds

8 Seconds

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
After

After

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Grudge

The Grudge

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sabrina

Sabrina

2018
×
Read the review Edit this entry