Sidney has logged 57 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Shadows of Forgotten Ancestors

Shadows of Forgotten Ancestors

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Puzzle of a Downfall Child

Puzzle of a Downfall Child

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Whole Shootin' Match

The Whole Shootin' Match

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Roller Blade Seven

The Roller Blade Seven

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Almost Human

Almost Human

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cabin Boy

Cabin Boy

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
First Love

First Love

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Punishment Park

Punishment Park

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dragon Hunt

Dragon Hunt

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Loneliness of the Long Distance Runner

The Loneliness of the Long Distance Runner

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Defiant Ones

The Defiant Ones

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Special Effects

Special Effects

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
An American Tail: Fievel Goes West

An American Tail: Fievel Goes West

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Morocco

Morocco

1930
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Slap Shot

Slap Shot

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Vagrant

The Vagrant

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tribute

Tribute

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Siege of Firebase Gloria

The Siege of Firebase Gloria

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Making Contact

Making Contact

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Set It Off

Set It Off

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Decline of Western Civilization

The Decline of Western Civilization

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Little Fauss and Big Halsy

Little Fauss and Big Halsy

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Street Smart

Street Smart

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Revanche

Revanche

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Godmonster of Indian Flats

Godmonster of Indian Flats

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Truck Turner

Truck Turner

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Thief

Thief

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Fifty-Seventh Saturday

The Fifty-Seventh Saturday

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cronos

Cronos

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kes

Kes

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cell 211

Cell 211

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Naked Prey

The Naked Prey

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Farewell to the King

Farewell to the King

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Liquid Sky

Liquid Sky

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Deathrow Gameshow

Deathrow Gameshow

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Confession

The Confession

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry