Sidney has logged 506 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ruby Gentry

Ruby Gentry

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Citizens Band

Citizens Band

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Last American Hero

The Last American Hero

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dark Seduction

Dark Seduction

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Moonrise

Moonrise

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tron

Tron

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fearless

Fearless

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Reivers

The Reivers

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harlequin

Harlequin

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cash on Demand

Cash on Demand

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Absolution

Absolution

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Man on Fire

Man on Fire

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
No Man's Land

No Man's Land

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Taking of Beverly Hills

The Taking of Beverly Hills

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
When Eight Bells Toll

When Eight Bells Toll

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hester Street

Hester Street

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
In the Valley of Elah

In the Valley of Elah

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Abominable

Abominable

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Destroyer

Destroyer

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
If Looks Could Kill

If Looks Could Kill

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Duellists

The Duellists

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The American Dreamer

The American Dreamer

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Coogan's Bluff

Coogan's Bluff

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Broadway Danny Rose

Broadway Danny Rose

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Go for It

Go for It

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Soultangler

The Soultangler

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dogfight

Dogfight

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rafferty and the Gold Dust Twins

Rafferty and the Gold Dust Twins

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
License to Drive

License to Drive

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Santa Claus Is a Stinker

Santa Claus Is a Stinker

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Gauntlet

The Gauntlet

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paradise Alley

Paradise Alley

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bad Company

Bad Company

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Exotica

Exotica

1994
×
Read the review Edit this entry  
07
Uptight

Uptight

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry