Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Pretty Poison

Pretty Poison

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Maddalena

Maddalena

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Slums of Beverly Hills

Slums of Beverly Hills

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Alt-Right: Age of Rage

Alt-Right: Age of Rage

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Taste the Blood of Dracula

Taste the Blood of Dracula

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Alucarda

Alucarda

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Vicious Fun

Vicious Fun

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Walking the Edge

Walking the Edge

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
House

House

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sweat

Sweat

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
That Man in Istanbul

That Man in Istanbul

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Celebrity

Celebrity

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cisco Pike

Cisco Pike

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Q & A

Q & A

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Widow

Black Widow

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Annette

Annette

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ema

Ema

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Green Fog

The Green Fog

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Carnage

Carnage

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Night Falls on Manhattan

Night Falls on Manhattan

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Friedkin Uncut

Friedkin Uncut

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Port of Shadows

Port of Shadows

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Guilty as Sin

Guilty as Sin

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
An Officer and a Spy

An Officer and a Spy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Music of Chance

The Music of Chance

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Edge

The Edge

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Keep

The Keep

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blue Chips

Blue Chips

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Only Living Boy in New York

The Only Living Boy in New York

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Hitch Hike

Hitch Hike

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Slipping Down Life

A Slipping Down Life

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Salvation

The Salvation

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Wild Bill

Wild Bill

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Zola

Zola

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Gunfighter

The Gunfighter

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Trackdown

Trackdown

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Stickup

The Stickup

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Man In The Hat

The Man In The Hat

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry