Sort by

pine has logged 166 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Marrowbone

Marrowbone

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Sororal

Sororal

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Whistleblower

The Whistleblower

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Interview

The Interview

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sorority Row

Sorority Row

2009
×
★★½
Edit this entry  
01
The Super

The Super

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Folklore: Tatami

Folklore: Tatami

2018
×
★★½
Edit this entry  
01
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Folklore: Toyol

Folklore: Toyol

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Farm

The Farm

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Who's Watching Oliver

Who's Watching Oliver

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Snatch

Snatch

2000
×
★★★
Edit this entry  
16
Suzzanna: Buried Alive

Suzzanna: Buried Alive

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Devil

Devil

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Asih

Asih

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Jaga Pocong

Jaga Pocong

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Meg

The Meg

2018
×
★½
Edit this entry  
23
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Table

The Table

2013
×
Read the review Edit this entry  
13
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★½
Edit this entry  
08
Folklore: A Mother's Love

Folklore: A Mother's Love

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Mermaid

The Mermaid

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Devil's Doorway

The Devil's Doorway

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dead Man's Shoes

Dead Man's Shoes

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hatred

The Hatred

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
The Kite Runner

The Kite Runner

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Doghouse

Doghouse

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Nun

The Nun

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
One Please

One Please

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Professionals

The Professionals

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Mirror: Be Right Back

Black Mirror: Be Right Back

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry