Sort by

Mike has logged 29 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★★★
Edit this entry  
28
USS Indianapolis: The Legacy

USS Indianapolis: The Legacy

2015
×
Edit this entry  
27
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Devil's Eye

The Devil's Eye

1960
×
★★★½
Edit this entry  
26
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Edit this entry  
25
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Beach House

The Beach House

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Edit this entry  
16
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★½
Edit this entry  
12
My Brother the Pig

My Brother the Pig

1999
×
Edit this entry  
12
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Image Book

The Image Book

2018
×
Edit this entry  
09
California Typewriter

California Typewriter

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fun with Dick and Jane

Fun with Dick and Jane

1977
×
★★★
Edit this entry  
07
Split

Split

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hall of Lost Steps

The Hall of Lost Steps

1964
×
Edit this entry  
05
Footprints

Footprints

1961
×
Edit this entry  
05
Uncle

Uncle

1959
×
Edit this entry  
03
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hollywood Shuffle

Hollywood Shuffle

1987
×
★★★★
Edit this entry