Mike has logged 271 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Munich

Munich

2005
×
Read the review Edit this entry  
29
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★½
Edit this entry  
28
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★½
Edit this entry  
28
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★½
Edit this entry  
27
Silence

Silence

1971
×
★★★★
Edit this entry  
26
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Edit this entry  
25
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Thing

The Thing

2011
×
★★
Edit this entry  
18
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pick of the Litter

Pick of the Litter

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Mr. Arkadin

Mr. Arkadin

1955
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Awakening

The Awakening

2011
×
★½
Edit this entry  
04
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★
Edit this entry  
28
Merrily We Go to Hell

Merrily We Go to Hell

1932
×
★★★
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Prime Suspect

Prime Suspect

1991
×
★★★½
Edit this entry  
22
Acid Rain

Acid Rain

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Stand Up

Stand Up

2008
×
★★★
Edit this entry  
22
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fireball: Visitors From Darker Worlds

Fireball: Visitors From Darker Worlds

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
The Blob

The Blob

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★
Edit this entry  
07
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Hercules

Hercules

1997
×
★★½
Edit this entry  
06
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★½
Edit this entry