Sort by

cait has logged 137 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★
Edit this entry  
29
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★
Edit this entry  
23
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Edit this entry  
03
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Just My Luck

Just My Luck

2006
×
★★½
Edit this entry  
28
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Edit this entry  
17
Shadows

Shadows

1958
×
Edit this entry  
14
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
Edit this entry  
02
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Confessions of a Shopaholic

Confessions of a Shopaholic

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
What a Girl Wants

What a Girl Wants

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sydney White

Sydney White

2007
×
★★½
Edit this entry  
30
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Fracture

Fracture

2007
×
★★★★
Edit this entry