Sort by

shea has logged 129 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
A California Christmas

A California Christmas

2020
×
Edit this entry  
22
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★
Edit this entry  
04
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Prince & Me

The Prince & Me

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Edit this entry  
27
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
16
Down to You

Down to You

2000
×
Read the review Edit this entry  
15
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Edit this entry  
14
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★½
Edit this entry  
12
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
After We Collided

After We Collided

2020
×
½
Edit this entry  
05
After

After

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lake House

The Lake House

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
It Had to Be You

It Had to Be You

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Cinderella

Cinderella

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Made of Honor

Made of Honor

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Mr. Right

Mr. Right

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Catch and Release

Catch and Release

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Prince & Me

The Prince & Me

2004
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Prince & Me

The Prince & Me

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ophelia

Ophelia

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Respect

Respect

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Net

The Net

1995
×
★★
Edit this entry  
11
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry