Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Edit this entry  
22
King Kong

King Kong

2005
×
★★★
Edit this entry  
19
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Gendarme Takes Off

The Gendarme Takes Off

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Gendarme Gets Married

The Gendarme Gets Married

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Wrong Turn 5: Bloodlines

Wrong Turn 5: Bloodlines

2012
×
Read the review Edit this entry  
08
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Wrong Turn 4: Bloody Beginnings

Wrong Turn 4: Bloody Beginnings

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Wrong Turn 3: Left for Dead

Wrong Turn 3: Left for Dead

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Loki

Loki

2021
×
Read prior review Edit this entry  
01
Wrong Turn 2: Dead End

Wrong Turn 2: Dead End

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wrong Turn

Wrong Turn

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Loki

Loki

2021
×
Read prior review Edit this entry  
24
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Loki

Loki

2021
×
Read prior review Edit this entry  
17
Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Point Break

Point Break

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Predator

Predator

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Loki

Loki

2021
×
Read prior review Edit this entry  
07
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Collateral

Collateral

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry